وب‌سایت در فیروزه‌ای شاخه:مطالب گزیده
نمایش از خرداد 1396 بازدید: 1767
پرینت

حنیف‌نژاد افسر توپخانه بود، افسر توپخانه فرمان آتش را می‌دهد. پای تیر، فرمان آتش را خودش داد. گفت: «من محمد حنیف‌نژاد به شما فرمان آتش می‌دهم». کار تشکیلاتی پهلوانی است، نه از نوع حزب توده، نه از نوع پیكار و نه از نوع بعضی جریان‌های بعد از انقلاب. کار تشکیلاتی پهلوانی است؛ در زندان و بازجویی پهلوانانه، مرگ هم پهلوانانه. انسان مگر باید چه چیزی ثبت کند؟ یک انسان مگر چه‌قدر می‌تواند جا پا از خودش باقی بگذارد؟ یک فوتبالیست آلمانی در دهه ۴۰ بود كه خیلی معروف بود،كونتر نترزكه فوتبالیست خیلی شاخصی بود. شماره کفشش ۴۷ بود، دیگر باید كسی خیلی غول باشد كه شماره كفشش بالاتر از ۴۷ باشد. چه کسی می‌تواند رد پای کفشی بیش از ۴۷ روی زمین باقی بگذارد؟ از نوع این‌ها می‌توانند. این پا سایز ندارد، خیلی مهم است.

ادامه مطلب: مجاهدین بنیانگذار : از شکل‌گیری تا وداع پهلوانانه
 
وب‌سایت در فیروزه‌ای شاخه:مطالب گزیده
نمایش از تیر 1393 بازدید: 2661
پرینت

مردم حس کنند که وقتی دارند در پروسه‌ای می‌آیند حیات در آن‌‌ها بارور می‌شود. دیگر نمی‌شود به قول قدیمی‌ها شما درِ باغِ سبز نشان بدهی و یک بالکنی را باز کنی و یک گوشه‌ای را نشان بدهی که نوری از آن بیرون بیاید ولی هرچه [مردم] بیایند و ببینند دالان است و اصلا تمام نمی‌شود. بالاخره یک امید به زندگی می‌خواهد. دیگر نمی‌شود با امید به زندگی هم با او بازی کرد. [نمی‌شود] از ۷۵ تا ۷۶ لبخند و تبسم باشد، ولی از ۷۷ همه چیز [طور دیگر] شروع شود. درست است كه انسان و مهر و عشقش از اقتصاد بالاتر است، اما اقتصاد هم واقعیت دارد و عشق خشک و خالی و بدون چاشنی نمی‌شود. اقتصاد حداقل چاشنی‌ای است که [تحول] لازم دارد. اگر این اتفاق‌ها بیافتد و اگر اقتصاد را درتنیده [تحول] کنید و به آن بهای خودش را بدهید، اگر یک کارگاه توده‌ای راه بیندازید، مشارکت روندی بکنید و نهایتا حس زندگی را صادقانه و نه تاکتیکی برملا کنید، می‌شود که ان‌شاءالله جامعه ایران هم یک سیر تحول کیفی را، مثل [سیر] بسیاری از جوامع که قبل از ما به سیر تحول کیفی نایل آمدند، طی کند.

ادامه مطلب: دستاوردها، كاستی‌ها و ناكامی‌های انقلاب
 
وب‌سایت در فیروزه‌ای شاخه:مطالب گزیده
نمایش از دی 1392 بازدید: 2645
پرینت

مجموعه اطلاعات نشان می‌دهد برخلاف [نظر] کسانی که می‌خواهند اصالت انقلاب را مخدوش کنند و شخصیت‌های انقلاب را تخریب کنند، واقعیت این است که این انقلاب مردمی بوده، از بطن جامعه جوشیده و ادامه‌ی مطالبات انقلابِ مشروطه به بعد است، تمام اسناد تاریخی [این موضوع را] نشان می‌دهد و کاملا روشن است. همهی کسانی که به نوعی [در انقلاب] نقش داشته‌اند، اگر [این نقش] خوب بوده یا بد بوده، باید پاسخگو باشند. تردیدی نیست که سیاست‌های خارجی هم آمریکا و هم انگلیس در راستای منافع خودشان عمل کردند. مجموعه قرائن و اطلاعات نشان می‌دهد که با توجه به حضوری که انگلیس‌ها در ایران داشته‌اند و تضاد منافعی که بعد از کودتای ۲۸ مرداد با آمریکایی‌ها داشتند، نسبت به این تحولات ذی‌نفع بوده‌اند. بنابراین طبیعی است که رادیو بی.بی.سی در انقلاب نقش خودش را ایفا کرده باشد و این هیچ مغایرتی با آن اصل اول ندارد.

ادامه مطلب: «فضاشناسی» انقلاب ایران (سخنرانی مهندس توسلی)
 
وب‌سایت در فیروزه‌ای شاخه:مطالب گزیده
نمایش از تیر 1393 بازدید: 2722
پرینت

از اولین فراز یعنی تنباکو تا انقلاب ۵۷  که با هم مرور کردیم، یک فاصله حدودا ۸۵ ساله داریم. این ۸۵ سال طبیعتاً به جامعه‌ی ایران‌ یک شخصیت کل و کلان داده است؛ جامعه‌ای که از تنباکو با یک حرکت اعتراضی شروع کرد و در مشروطه به اولین فاز انقلابی خود وارد شد. جنگل ادامه همان فاز انقلابی منتها [به شکل] منطقه‌ای بود. نهضت ملی از فاز انقلاب جدا شد و به فاز اصلاحات رادیکال رسید. بعد از سرکوب مرداد ۳۲ مجدداً جامعه خیزی برداشت، آن خیز خونین شد و خونین شدنش موجب شد که مجدداً به انقلاب رو کند. طبیعتاً مردمِ ایران فرود و فرازهای جدی را به‌طور ویژه در این ۸۵ سال طی کردند. هر جامعه‌ای مستقل از افرادش یک شخصیت کل دارد. جامعه‌ی ایران‌ هم در دوران حیات مبارزاتی خود یک شخصیتِ کلِ مبارزات اجتماعی‌سیاسی را واجد و صاحب شد. ایرانِ ما به عنوان یک جامعه در کنار سایر جوامع، در روی کُرِه گردانِ [زمین] خویی و خصلتی دارد، آدابی دارد، عاداتی دارد، ضمن اینها آرمانی و طبیعتاً مطالباتی هم دارد.

ادامه مطلب: انقلاب ایران: تشكیلات، استراتژی، مشی و ایدئولوژی
 
وب‌سایت در فیروزه‌ای شاخه:مطالب گزیده
نمایش از دی 1392 بازدید: 2437
پرینت

دیگر گوشه میدان وضعیت خاص خودش را دارد، یك مشی هست و یك معلم كه در همین حسینیه شكوفا شد و پَرِگل‌های خودش را باز كرد. همچنان كه بچه‌های آغازگرِ جنبش مسلحانه سیری داشتند و از حوضچه‌هایی عبور كردند، حفره‌هایی را تجربه كردند و به منزلگاه اختصاصی خودشان رسیدند، هر فرد دیگری هم مثل آن‌ها، خلق‌الساعه نمی‌تواند بروز و ظهور پیدا كند. خصوصا ایران كه كشورِ اتوبانی نیست، یك جاده صاف، تخت و بی‌چین و شكن نیست و كشوری هست كه همیشه كوچه و پس‌كوچه، دالان و پاگرد داشته و نیروها لامحاله از آن‌جاها عبور كرده‌اند. معلمی هم كه امروز سوژه‌ی بحث ماست، از حوضچه‌های اندیشه‌سازی عبور كرده، زادگاهی داشته، خانواده‌ای داشته، اول كانونی كه وارد آن شده در شكل‌گیری شخصیت وی مهم بوده، به نحله‌ای پیوسته و بعد به یك حزب سیاسی‌ تعلق ـ‌بیشتر تعلق خاطر، كمتر تعلق تشكیلاتی‌ـ داشته، به یك پایتخت تاریخی در اروپا وارد شده و آن‌جا جهان‌بینی‌اش باز می‌شود و نو می‌شود. تعلق ویژه‌ای هم به یك انقلاب داشته كه همزمان با حضورش در پاریس در جریان و در پیك تحولات خودش بوده است. زادگاهش، زادگاه كویری است با ویژگی‌های خودش؛ سكوت، درون‌فرورفتگی و طبیعت كاملا فراخ، فقر و فاقه، تنگدستی و نوعا مردمان فكور؛ زادگاهش این‌چنین بوده است.

ادامه مطلب: شریعتی در انقلاب
 
مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشه
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد