پرینت

 طرح پژوهشی «پیشینه و سازوکارهای نهادهای تامینی و حمایتی در ایران» که پس از انعقاد قرارداد میان «موسسه‌ی عالی پژوهش تامین اجتماعی» و «خانه‌ی پژوهش نواندیش» به اجرا گذاشته شد، با سپری شدن دوره‌ی زمانی پنج‌ماهه ـ از نیمه‌ی آذرماه ۱۳۸۴ تا نیمه‌ی اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵ ـ به پایان رسیده است. علاوه بر مصاحبه‌های مذکور، تحقیقات تاریخی، وقف‌نامه‌ها و ... نیز برای انجام این پژوهش مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در چارچوب این پژوهش طی ۳۰۰ جلسه، با ۶۰ نفر از اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران تاریخ اجتماعی ایران، بانیان و مدیران نهادهای خدمت‌رسان (اعم از وقفی و غیروقفی)، مدیران دستگاه‌های اجرایی عرصه‌ی تامین و حمایت، مدیران سازمان اوقاف و صاحب‌نظران مبانی فقهی ـ حقوقی وقف گفت‌وگو صورت گرفته است.

در ادامه متن گفت‌وگو با دکتر مهدی بصیری ـ مدیرعامل سابق انجمن مددکاری امام زمان اصفهان ـ که در چارچوب این طرح و توسط شهید هدی صابر انجام گرفته را از نظر می‌گذرانیم.

 

· معرفي شخصي و توضيح سير فعاليت‌هاي اجتماعي:

من مهدي بصيري متولد ۱۳۲۲ در اصفهان هستم. در مقطع دكتراي اكولوژي از آمريكا فارغ‌التحصيل شده‌ام و در حال حاضر عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان هستم. از ۳۰ سال پيش عضو انجمن مددكاري امام زمان بوده‌ام ولي سال گذشته با اصرار دوستان ابتدا عضو هيئت مديره انجمن و در مرحله بعد در سمت مديرعامل انجمن مشغول به كار شدم.

از زماني كه در كرج دانشجو بودم به همراه برادران و فرزندان برادرانم عضو مؤسسة آموزشي ابابصير بوده‌ام. اين مؤسسه در امر خدمت رساني به نابينايان فعال است. علاوه براين، در دو خيرية ديگر هم فعاليت مي‌كنم. يكي از آن‌ها در حوزة معلولان ذهني فعاليت مي‌كند و ديگري تشكلي است بنام پيام سبز كه در حوزة محيط زيست  در دانشگاه صنعتي اصفهان شكل گرفته است. پيام سبز ۱۰ سال سابقة فعاليت دارد و تا ۲ سال پيش من رئيس هيئت مديره آن بودم. ولي بعد كه كارها به روال خود شكل گرفت عضو هيئت امناء شدم و خود از حوزة امور اجرايي خارج شدم.

 مشاهده متن کامل گفت‌وگو با دکتر مهدی بصیری

 

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهطرح‌های اجتماعینهادهای تامینی و حمایتی در ایران
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد