پرینت
بازدید: 4181

 منبع: خبرگزاری ایسنا ـ چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۵

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هدی صابر با شركت در مراسمی با عنوان «از ۱۸ تیر ۷۸ تا ۱۶ آذر ۸۵» كه توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشكده مكانیك دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به مناسبت روز دانشجو و روز سه‌شنبه برگزار شد، شرایط سال ۷۷ را شرایطی جنبشی عنوان و خاطرنشان كرد: این شرایط جنبشی را می‌توان از تحركات طیف‌ها، مطبوعات مشاهده كرد.

هدی صابر، معتقد است: در صورت نگاه به دانشگاه به شكل یك جزیره به یاس و ناامیدی خواهیم رسید. اما در صورت فراهم شدن شرایط روشن فكری اوضاع بسیار بهتر خواهد شد.

وی، با بیان این‌كه از سال ۸۰ به بعد وضعیت كلان به غیرجنبشی تبدیل شده است، ابراز عقیده كرد: اكنون در شرایط ركود به سر می‌بریم كه از ویژگی‌های این شرایط انتظار و بالا رفتن ظرفیت‌هاست.

این فعال سیاسی، با اشاره به وضعیت جامعه‌ی روشنفكری نسبت به غرب، به بیان آنچه آن را تنزل جایگاه روشنفكری در احزاب، مطبوعات و نشریات می‌خواند، پرداخت.

***

به گزارش ایسنا، رضا علیجانی نیز در این مراسم، گفت: ۱۶ آذر سال ۳۲ سمبل دفاع از آزادی بود و آرمان‌خواهی جنبش دانشجویی با تمام فراز و نشیب‌ها در همین مطالبه‌ها خلاصه می‌شود.

این فعال سیاسی ابراز عقیده كرد: اگر تصویر ۱۸ تیر ۷۸ را با ۱۶ آذر ۸۵ در كنار هم قرار دهیم یك تفاوت دیده می‌شود. در یك دوره شوق و امید، آرمان‌خواهی، ایده‌آل‌طلبی، مداومت، استمرار، مقاومت، صراحت، شجاعت، وحدت، انسجام، همدلی و در مجموع یك وضعیت مطلوبی وجود داشت. درحالی كه وضعیت كنونی چندان اینگونه نیست.

علیجانی، با بیان این‌ عقیده كه هم‌اكنون صراحت و شجاعت دیده نمی‌شود و وحدت و انسجام و همدلی كاهش یافته است، خاطرنشان كرد: پیدایش این مساله در اثر یك سیر تدریجی بوده و در حال حاضر باید به آسیب‌شناسی بیاندیشیم كه در حقیقت یكی از مهم‌ترین آسیب‌ها كاهش انگیزه‌های درونی است كه بحران در انگیزه هم ریشه‌های متفاوتی دارد.

 

 

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهسخنرانی‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد