پرینت
بازدید: 4254

منبع: خبرگزاری ایسنا ـ سه‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۸۲

یادمان ۱۸ تیر در سالن تشریح دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی مشهد برگزار شد.

در پی لغو مجوز مراسم یادمان ۱۸ تیر از سوی هیات نظارت بر تشكل‌های دانشگاه علوم پزشكی مشهد، جلسة سخنرانی هدی صابر در محل دیگری برگزار شد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در حالی كه حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای موسوم به انصار حزب‌الله در مقابل دانشكدة پزشكی مشهد برای جلوگیری از انجام مراسم یادمان ۱۸ تیر جمع شده بودند، هدی صابر در سالن تشریح این دانشكده به تشریح اوضاع منطقه و كشور پرداخت.

وی كه در جمع اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مشهد سخن می‌گفت، حمله به عراق را صرفا برای تسلط بر منابع نفت این كشور ندانست و آن را در چارچوب نظم نوین، مطلوب آمریكا ارزیابی كرد.صابر با بیان اینكه مسؤولان فعلی دولت آمریكا لمپن‌ترین افرادی هستند كه تاكنون در آمریكا بر روی كار آمده‌اند، گفت: آمریكا جهان را به سمت فاز نظامی می‌برد، چون مزیت خود را در این فاز می‌بیند. آنها می‌خواهند همه چیز را مكانیكی رقم بزنند.

وی افزود: در دوره‌های مختلف، تئوری توهم توطئه در آمریكا برای نیل به این فاز وجود داشت و وجود بلوك شرق، بنیادگرایی اسلامی و تروریسم همه در همین راستا بوده است. آنها بقای خود را در وجود توطئه می‌دانند.

صابر، سمت تحولات منطقه و جهان را حذف نیروهایی‌هایی خواند كه از نمونه‌های موجود استفاده نكرده‌اند. وی ادامه داد: سركوب طالبان، صدام و تحركات علیه ایران، كره‌شمالی، لیبی و كوبا در همین راستاست.

صابر، خاورمیانه را منطقة نیروهای ویژه خواند و گفت: برای اولین بار در طول عمر آمریكا ستاد ارتش این كشور از واشنگتن خارج و در قطر مستقر شده و این، مبین این است كه آنها برای این منطقه برنامه دارند.وی درباره وضعیت كنونی كشور، گفت: ما در پایان دورانی هستیم كه از سال ۷۶ شروع شد و تاكنون ادامه داشته است.

وی از نظر تاریخی، دورة اصلاحات را از نظر ایده، عزم تغییر، رهبری، سازمان و نیروهای اجتماعی پایان یافته دانست و در عین حال تصریح كرد: پایان دوره اصلاحات به معنای آغاز دوره انقلاب نیست.وی در تشریح این نظر ادعا كرد: دوران اصلاحات تمام شده است چون دیگر ایدة تازه‌ای ندارد. جامعه دیگر حاضر نیست برای آن هزینه بدهد. خاتمی نیز دیگر جان‌مایة رهبری آن را ندارد و هیچ تشكیلات منسجمی نیز برای آن وجود ندارد.

وی با بیان اینكه دانشگاه در بین سالهای ۷۵ تا ۷۸ عشق و عزم و حرف برای گفتن داشت، ابراز عقیده كرد: الان دانشگاه مثل كوه یخ شده است.وی، تنها جریان دینامیسم‌دار جامعه را راست سركوب‌گر خواند كه آن هم برای بقا می‌جنگد.

هدی صابر، ایران فعلی را فاقد مردان و جریانهای محوری خواند و گفت: چشم‌انداز آیندة ایران حركت جبهه‌ای است كه همة نیروهای موجود در كنار هم حركت كنند و مقدمة آن نیز پذیرش چند اصل مثل نقد خود و گفت‌وگوست. وی، نقش دانشگاه را در این راه بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: دانشگاه باید توزیع تریبون كند، به نقد خویش بپردازد و الگوی مدارا را برای جامعه ارائه دهد تا بتواند در راه حركت جبهه‌ای گام به جلو بردارد.

وی از دانشجویان خواست دید منتظرالظهوری چه در داخل و چه از خارج كشور نداشته باشند و با عبور از بسترهای سنتی به حركت جدید شكل دهند.

شایان ذكر است؛ انجمن اسلامی دانشجویان دانشكدة پزشكی مشهد دربارة حوادث دیروز در نامه‌ای كه نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است، علت لغو برنامه را فشارهای وارده از سوی برخی نهادها و ارگان‌های مختلف اعلام كرده و ادامه داده است: پس از لغو مجوز برنامه به صورت محدودتر با حضور اعضای انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه مشهد و جمعی از علاقمندان و با بهره‌گیری از سخنان میهمانان دعوت شده، برگزار شد.این تشكل این نوع برخورد با تشكل‌های دانشجویی را محكوم كرد.

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهسخنرانی‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد