پرینت
بازدید: 3923

منبع: خبرگزاری ایسنا ـ سه‌شنبه ۲۷ دی ۱۳۸۴

سمينار «نقد و بازانديشي گفتمان ديني» به مناسبت يازدهمين سالگرد درگذشت مهندس مهدي بازرگان به همت بنياد فرهنگي مهندس مهدي بازرگان در حسينيه ارشاد برگزار شد.

***

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) هدي صابر طي سخناني در اين مراسم با اشاره به تحولات دهه‌ي اخير كه به گفته‌ي وي، " علوم پايه راه را براي اعلام وجود علوم ديگر باز كرد" از اين سال‌ها به عنوان سال‌هايي كه امكان نظام‌مند و نهادمند شدن جهان در آن فراهم شده است، ياد كرد و با اشاره به وضعيت ايران در اين دوران اظهار داشت: در اين دوران ايران نظام‌يافته‌تر از گذشته مي‌شود و از آن مي‌توان به عنوان آغاز حيات گفتمان ديني نام برد.

وي در ادامه با اشاره به تلاش‌هايي كه در حوزه‌ي نقد خرافات، شرح معارف اسلامي و فلسفه و اخلاق انجام شده است، گفت: با دقت به ادبيات گفتاري و نوشتاري تلاش‌گران اين عرصه مي‌توان نتيجه گرفت كه روش يا متدولوژي تفكر در آثار آن‌ها غائب است يا حضور كمتري دارد.

وي در ادامه به وضعيت ايران در سال ۱۳۲۰ پرداخت و با بيان اين‌كه ورود مهندس بازرگان به عرصه‌ي فكر و انديشه سرفصل نويني را در اين عرصه رقم زد، گفت: روش‌ بازرگان در عرصه‌ي انديشه نيز ارتفاع سطح گفتمان ديني را در ايران به ارمغان آورد. اين نقش زماني ارزش تاريخي مي‌يابد كه همزمان با مساعي فكري وي، حزب توده به عنوان فعال‌ترين جريان فكري ايران، روش تفكر را نيز به همراه تفكر از اردوگاه فكري شوروي وارد كرده بود و عنصر بومي نيز به آن تزريق نمي‌كرد.

وي در ادامه به نقش بازرگان در عرضه‌ي روش تفكر در فضاي تاريخي پس از شهريور ۲۰ در حوزه‌ي ملي و بين‌المللي پرداخت و ارتفاع سطح گفتمان ديني پس از بروز ادبيات ايدئولوژيك بازرگان را بيان كرد.

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهسخنرانی‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد