پرینت
بازدید: 3833

هدی صابر: با بسته شدن مجاری بروز ظرفیت‌های اجتماعی دانشگاه سیاسی می‌شود

منبع: خبرگزاری ایسنا ـ دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۸۶

 بعد از ظهر روز یكشنبه نشستی با عنوان «دانشگاه و چشم‌انداز آینده» از سوی شاخه دانشجویی جبهه مشاركت ایران اسلامی برگزار شد. در این مراسم كه برخی فعالان سیاسی و دانشجویی از جمله اعضای شورای مركزی جبهه‌ مشاركت ایران اسلامی، دفتر تحكیم وحدت(طیف علامه)، روزنامه‌نگاران و فعلان رسانه‌یی اصلاح‌طلب و برخی از خانواده‌های دانشجویان بازداشت شده حضور داشتند؛ افردای از جمله مصطفی تاج‌زاده، غلامعباس توسلی، هدی صابر، عباس عبدی، عبدالله رمضان‌زاده، علی‌اكبر موسوی خوئینی، فاطمه راكعی، سعید حجاریان، علی شكوری‌راد و ... سخنرانی كردند و به ابراز عقاید خود پرداختند.

***

در ادامه نشست " دانشگاه وچشم انداز آینده" هدی صابر طی سخنانی با اشاره به تاریخ تشكیل دانشگاه در زمان رضاخان گفت: دانشگاه در ایران به چند منظور تشكیل شد؛ یكی تربیت نیروهای كارآمد برای دولت رضاخان و دیگری این‌كه در رقابت توسعه رضاخان با آتا ترك تصمیم برایجاد دانشگاهی در ایران گرفته شد. از سال ۱۳۱۳تا ۱۳۲۰ دردانشگاه هیچ حركتی اعتراضی دیده نشد اما در این هفت سال زمینه تشكیل گروه ۵۳ نفرایجاد شد. و می‌توان نتیجه گرفت در شرایطی كه مجاری برای بروز ظرفیت‌های اجتماعی بسته است؛ با مواردی مواجه می‌شویم از جمله این‌كه؛ دانشگاه ذاتا سیاسی می‌شود.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۱ دانشگاه تبدیل شد به محضر احزاب مختلف از جمله حزب توده و این هفت سال دلیل بروز این احزاب بود و دستگاه رضا شاه زمانی به سركوب این جنین ـ كه دانشگاه هفت سال آن را در دورن خود نگاه داشته بود ـ پرداخت كه این جنین متولد شده بود. تا سال ۵۹ دانشگاه كاملا سیاسی و بانگ جرس و محل نشر آگهی‌ها بود. در دهه ۶۰ دانشگاه دچار سكون شد و از اوایل دهه ۷۰ تا نیمه دهه ۸۰ كه آرام آرام از آن عبور می‌كنیم دانشگاه تاوان اعتراض‌های خود را پس داد.

این فعال سیاسی بابیان این‌كه " دانشگاه در دوره اصلاحات از نو متولد شد: تاكید كرد: در دولت اصلاحات آرام آرام دانشگاه تبدیل به یك مرجع اجتماعی شد و از ابتدای اصلاحات تاكنون اراده بخشی از حاكمیت این است كه دانشگاه غیرسیاسی و غیراجتماعی شود و به پستوی تاریخ برود. در این دوران دانشگاه تن خسته‌ترین روزهای خود را می‌گذراند و كاری كه نیروهای سیاسی می‌توانند انجام دهند، كمك به آزادی آن‌هاست.

وی ادامه داد: خدا صبور است، خدا انسان‌ها را تحقیر نمی‌كند. دست از سر دانشگاه بردارید تا جامعه آزاد شود.

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهسخنرانی‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد