پرینت
بازدید: 3967
 
میزگرد «آزادی بیان» با حضور جمعی از حقوقدانان و فعالان سیاسی، خانواده‌ی سه دانشجوی بازداشت‌شده‌ی دانشگاه امیركبیر و برخی اعضای شورای مركزی دفتر تحكیم وحدت (طیف علامه) در محل كانون مدافعان حقوق بشر برگزار شد.به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این نشست، مادر احسان منصوری (دانشجوی بازداشت‌شده‌ی دانشگاه امیركبیر) با ابراز نگرانی از وضعیت فرزندش ابراز عقیده كرد: متاسفانه به جای رسیدگی به وضعیت فرزندان ما در كمیته‌ی انضباطی دانشگاه با دامن زدن به این قضیه عنوان شد كه آن‌ها مرتكب جرم شده‌اند در حالی كه خودشان نوشتن مطالب توهین‌آمیز در نشریات را انكار و این اقدام را محكوم كرده‌اند. مادر احسان منصوری با اشاره به دیدارهای خانواده‌ی دانشجویان بازداشت‌شده‌ی امیركبیر با برخی مقامات اجرایی و قضایی خاطرنشان كرد: ما از همه درخواست كردیم اجازه دهند پرونده‌ی فرزندان‌مان به دور از هیاهو در دادگاهی صالح و با حضور وكلا رسیدگی شود اما تاكنون وعده‌هایی كه شنیده‌ایم عملی نشده و هم‌چنان بر نگرانی ما افزوده می‌شود. وی در ادامه توضیحاتی درباره‌ی دیدار روز گذشته‌ی خانواده‌ی دانشجویان بازداشت‌شده با مرتضوی، دادستان تهران ارائه و در پایان تصریح كرد: نگرانی‌های ما در مورد فرزندانمان هر روز بیش از گذشته می‌شود زیرا در حال حاضر ملاقات و تماس تلفنی آن‌ها قطع شده و ما از وضعیت آن‌ها كاملا بی‌خبر هستیم. مادر احمد قصابان نیز اظهار داشت: امیدوارم به زودی مشخص شود كه فرزندان ما بی‌گناه هستند و جرمی مرتكب نشده‌اند تا تكلیف و وضعیت آن‌ها زودتر مشخص شود.
***
هدی صابر، از فعالان سیاسی نیز در این میزگرد گفت: آزادی بیان بیش از ۱۱۵ سال است كه در دستور كار جامعه‌ی آزادی‌خواه ایران قرار دارد اما باید دید چه مقدار از آن محقق شده است؟
وی افزود: مطبوعات ایران پس از انقلاب لامحاله تنوعی را به خود دیدند كه در نتیجه‌ی انقلاب پس از حكومت ضدبشری ۲۵۰۰ ساله بود اما پس از آن در دهه‌ی ۶۰ سه روزنامه عرصه‌دار جامعه‌ی مطبوعاتی بودند.
وی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه در سال‌های اخیر با دانشگاه آن‌چنان برخوردی شده كه در طول حیات نهاد دانشگاه این اتفاقات نیفتاده است. 
هدی صابر با بیان این‌كه تنوع و آزادی تنها راه حل جامعه‌ی ایران است گفت كه جامعه‌ی ما در دوره‌ی معاصر برای اول بار پس از انقلاب به فاز صنفی رسیده به نوعی كه هر یك از صنوف مطالبات خود را طلب می‌كنند پس راه‌حلی جز آزادباش باقی نیست تا تنوع در كشور برقرار شود.
مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهسخنرانی‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد