شاخه:کتاب‌ها
پرینت
بازدید: 3528

سومین دفتر از سلسله مباحث «باب بگشا» مقارن با پنجمین سالگرد شهید هدی صابر منتشر شد. این دفتر ذیل عنوان «تبیین ـ 2» ارائه شده که مشتمل بر یازده نشست و حاوی بحث و بررسی شهید هدی صابر حول دو داشته و کارکرد خدا در طرح «باب‌بگشا» است: «نگرش روندی و سامان مرحله‌ای» که مربوط به توان مرحله‌ّبندی خداوند است و در دو نشست طرح شده است؛ «خدای صاحب دید تاریخی ـ تحلیل تاریخی» که همان‌گونه که از نامش پیداست به واکاوی اهمیت بینش و نگرش تاریخی به‌عنوان یکی دیگر از داشته‌های خدا می‌پردازد و در هشت نشست مورد بحث قرار گرفته است. همچنین این دفتر حاوی سخنرانی و گفت‌وگو با یکی دیگر از فعالان میدان اجتماع (مؤسس «خانه‌ی مادر و کودک»، سرکار خانم قندهاری و دو تن از همکاران این مؤسسه) نیز هست که مابین دو سری نشست فوق برگزار شده و مطابق همان ترتیب در جای خود قرار گرفته است (نشست سی‌ام).

در بخشی از مقدمه این دفتر آمده است:

  • در این دفتر از باب‌بگشا، لااقل دو ویژگی نمایان است: نخست کثرت مباحث مشارکتی ارائه‌شده در قالب جمعی توسط مشارکت‌کنندگان است که نسبت به دو دفتر قبلی (و همچنین دفترهای آتی) کم‌نظیر است. توضیح اینکه بخش دوم نشست‌های باب‌بگشا به سبب تأکید شهید صابر بر لزوم مشارکتی بودن مباحث و اجتناب از متکلم وحده شدن ایشان یا منبر مدرن به سبک روشنفکری، اختصاص به آورده‌های مشارکت‌کنندگان داشت. در دفتر اول با توجه به آغاز مباحث، آورده‌های مشارکت‌کنندگان انگشت‌شمار بود؛ اما در دفتر دوم بخش قابل‌توجهی از جلسات حاوی مباحث کیفی مشارکت‌کنندگان در قالب فردی بود. اکنون این کیفیت در دفتر جاری به سبب ارائه‌های گروهی که محصول گروه‌های مطالعاتی شکل‌گرفته در جنب جلسات بود، افزون‌تر نیز شده و قریب به چهار نشست از نشست‌های دفتر پیش‌رو حاوی مباحثی است که در قالب گروهی و جمعی ارائه شده‌اند.
  • ویژگی دوم، تقارن مباحث این دفتر با حوادث پساانتخاباتی سال 1388 در ایران است. این تقارن سبب شده که شهید صابر در خلال مباحث خود ـ گاه به اشاره و گاه به اجمال ـ نقدها و نکاتی در خصوص کنش ایرانیان در قالب جنبش سبز مطرح کند. در واقع بخشی از مواضع عمومی شهید صابر درباره‌ی حوادث سال 1388 را می‌توان از خلال مباحث این دفتر بازیابی کرد.

 

 دریافت نسخه الکترونیکی دفتر سوم «باب بگشا» (تبیین ـ 2)

 

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهکتاب‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد