در نگاه دیگران» شاخه:رخداد و روایت پرواز
پرینت
بازدید: 4165

منبع: وب‌سایت جرس ـ 25 خرداد 1390

 درحالیکه برخی مقامات قضایی و همچنین مسئولین زندان، مدعی عدم برخورد خشن و ضرب و شتم و آزارِ مرحوم هدی صابر، زندانیِ سیاسیِ اعتصابی - که اوایل هفته جان باخت - شهید هدی صابرشده اند، یکی از زندانیانِ اوین، آخرین لحظاتِ حضور مرحوم صابر در آن زندان را تشریح کرده و بر برخوردهای غیرانسانی و خشونت بار مسئولین زندان صحه می‌گذارد. پیش از این نیز ۶۴ تن از زندانیان سیاسی اوین، با انتشار بیانیه ای، بر این موضوع تاکید کرده بودند.

به گزارش  جرس، یکی از زندانیان سیاسی که آخرین روز و لحظات حضور مرحوم هدی صابر در زندان اوین را شاهد بوده، ابتدا از کلاس های آموزشی مرحوم صابر برای زندانیان سخن گفته و خاطرنشان می‌کند ”در آخرین کلاس درس در بند، آقای صابر به ما گفت: هر رفتی با نقطه چین هایی برای بقیه همراه است که دیگران باید پیگیر آن باشند،عزت الله سحابی و هاله هم نقطه چین های خود را برای ما به جا گذاشتند.“ وی در شرح رخدادهای آخرین لحظه های حضور هدی صابر در بند ٣۵۰ زندان اوین می‌نویسد:

 

«نیمه شب بیستم خرداد، پس از نه روز از آغاز اعتصاب غذای آقای صابر، وی دچار حمله قلبی شد. پس از اطلاع به افسر نگهبان کشیک بند، آقای دایی، قرار به انتقال ایشان به بهداری زندان اوین شدو با همکاری حاضرین، ایشان با برانکارد به محوطه جلوی بند منتقل شد که متاسفانه فاصله کمتر از یک دقیقه ای بهداری تا بند، با تاخیر بیش از پانزده دقیقه ای آمبولانس مواجه شد. پس از منتقل شدن ایشان به بهداری، نیم ساعت بعد شاهد بازگشت آقای صابر به بند بودیم و این بار در شرایطی نامساعدتر و تکیده. با نگرانی حال ایشان و شرح ماوقع بهداری را جویا شدیم که خود ایشان بیان داشتند که در بهداری توسط عوامل زندان و شخصی به اسم «عظمت»، مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و با مشت بر سر ایشان کوبیده شده و توسط پرسنل بهداری با پای برهنه از آنجا به بیرون انداخته شدند!!!

این نحوه برخورد با آقای صابر، با اعتراض حاضرین در اتاق ایشان به افسر نگهبان بند مواجه شد که البته از سوی وی به کلی تکذیب شد. در همین حال شاهد وخامت حال آقای صابر به صورت درد شدید در قفسه سینه و سمت چپ بدن و همچنین حالت تهوع در ایشان بودیم که متاسفانه به دلیل اتفاقات رخ داده در بهداری ، ایشان از منتقل شدن به آنجا به شدت امتناع کردند که درنهایت با اصرار دوستان که نگران حال ایشان بودند و قول افسر نگهبان مبنی بر حفاظت از ایشان در مقابل عوامل ضرب و شتم کننده وهمچنین انتقال به بیمارستانی خارج از زندان؛ ایشان به محوطه جلوی بند با برانکارد انتقال داده شدند که متاسفانه با تاخیر مجدد بیش از حد آمبولانس، حال ایشان رو به وخامت نهاد و حتی بعد از رسیدن آمبولانس، با خراب بودن برانکارد و تجهیزات آن مواجه شدیم و در پایان با سختی و مشقت بسیار هدی صابر به آمبولانس منتقل شد و این آخرین دیدار ما با عزیزترین و با اخلاق ترین دوستمان بود.»

 

مسیر جاری:   صفحه اصلی در نگاه دیگرانرخداد و روایت پرواز
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد