نخستین مجلد از مجموعه مباحث تاریخ معاصر شهید هدی صابر با عنوان «هشت فراز، هزار نیاز» توسط درگاه در فیروزه‌ای به صورت الکترونیکی منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ی مباحث طرح‌شده توسط زنده‌یاد مهندس عزت‌الله سحابی و شهید هدی صابر در سه نشست نخست «هشت فراز، هزار نیاز» می‌باشد که ذیل عنوان «پیش از آغاز» به مباحث مقدماتی در خصوص ضرورت‌های بازخوانی تاریخی و فلسفه‌ی تاریخ پرداخته است.

عناوین سه نشست نخست که در این مجموعه گرد آمده، عبارتند از : «شرا‌یط تا‌ریخی، ضرورت وا‌رسی تا‌ریخی و کا‌را‌یی‌ها‌ی آ‌ن»، «فلسفه‌ی تاریخ، سَمتِ تاریخ و جانِ تاریخ» و «عناصر درک توحیدی از تاریخ». بحث مقدماتی در نشست نخست توسط زنده‌یاد مهندس سحابی صورت گرفته و ادامه‌ی این نشست و دو نشست بعدی مشتمل بر سخنرانی شهید هدی صابر است.

«هشت‌فراز، هزار نیاز» عنوان ۷۵ نشست منظم است که طی دی‌ماه ۱۳۸۵ تا آبان ۱۳۸۷ در حسینیه‌ی ارشاد برگزار شد و طی آن هشت خیزش اجتماعی معاصر ایران (جنبش تنباکو؛ انقلاب مشروطه؛ نهضت جنگل؛ نهضت ملی شدن نفت؛ قیام ۱۵ خرداد؛ جنبش چهل و پنجاه؛ انقلاب؛ اصلاحات) در محورهایی مشخص و همسان مورد بررسی شهید هدی صابر قرار گرفت. آرشیو صوتی این مجموعه نشست‌ها در این بخش از درگاه در فیروزه‌ای در دسترس می‌باشد.

 

دریافت متن کامل کتاب هشت فراز، هزار نیاز؛ پیش از آغاز

مسیر جاری:   صفحه اصلی اخبار، رویدادها، گزارش‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد