شاخه:کتاب‌ها
پرینت
بازدید: 11371

««ما با شرافت زیسته‌ایم، با شرافت مراحل انقلابی را طی کرده‌ایم، و با شرافت خواهیم مرد.» این گزاره‌ی معروف سردارِ جنگل، میرزا کوچک‌خان است که در ذهن ما از بزرگان است. ما در ذهن با این‌ها زندگی می‌کنیم، می‌نشینیم، بر می‌خیزیم، با آنها جدل می‌کنیم، با آنها عروسی تاریخی برگزار می‌کنیم، با آنها مرثیه می‌کنیم، [و خلاصه] با آنها زندگی می‌کنیم. با این طیف [و] به یاد آرمان‌داران، باربرداران، گمنام‌سرداران و مشهورسرداران، که شاخص آنها در دوره‌ی خودش میرزا کوچک‌خان است، بحث امروز را شروع می‌کنیم.»

جملات فوق از مباحث آغازین شهید هدی صابر در تحلیل و بررسی نهضت جنگل است؛ مباحثی که به مساعی جمعی از شاگردان هدی صابر در قالب سومین دفتر از مجموعه مباحث «هشت فراز، هزار نیاز» منتشر شده است. این فراز شامل 6 نشست است (نشست‌های بیست و ششم تا سی‌ویکم) و در حد فاصل شهریور تا مهر 1386 ارائه شده است. پیشاز این فراز، فرازهای جنبش تنباکو و انقلاب مشروطه ارائه شده بودند. هدی صابر در تمایز این فراز با فرازهای قبلی اظهار داشته است:

«جنبش تنباکو تا حدودی سراسری بود؛ [البته] نمی‌شود گفت [به‌طور کامل] سراسری بود، بیشتر جنبشی کلان‌شهری بود. مشروطه [نیز] جنبشی کلان‌شهری بود که تا حدودی شهرهای درجه‌ی دو و سه را هم در بر گرفت. اما جنگل ویژگی خاص خودش را دارد؛ جنبشی منطقه‌ای بود که توانست به مناطق دیگر سرایت پیدا کند. با این حساب جنبش جنگل، جنبشی محدود است.»

اکنون با انتشار دفتر جاری از مجموعه هشت فراز، هزار نیاز، تمامی مباحث به جز نهضت ملی شدن نفت منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است. فایل الکترونیکی فراز جنبش جنگل نیز در آذرماه و سالگرد شهادت میرزا کوچک خان جنگلی تقدیم علاقمندان می‌شود:

 

دریافت فایل الکترونیکی جنبش جنگل

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهکتاب‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد