شاخه:کتاب‌ها
پرینت
بازدید: 8982

 بخش دوم از فراز مشروطه «هشت فراز، هزار نیاز» مقارن با هفتمین سالگرد شهادت هدی صابر منتشر شد. این بخش حاوی نشست‌های شانزدهم تا بیست و چهارم این مباحث است که سرفصل‌های روایت فراز، آغازگران، رهبران و دست‌اندرکارانتشکیلات، ایدئولوژی، استراتژی، برد اجتماعی، دستاوردئها و ناکامی‌ها و جمع‌بندی فراز را در بر دارد. بخش اول این فراز سال گذشته و مقارن با ششمین سالگرد هدی صابر در اختیار علاقمندان قرار گرفته بود. در مقدمه این فراز می‌خوانیم: 

«هشت فراز، هزار نیاز» عنوان سلسله آموزش‌هایی است که هدی صابر با هدف «نقبی به گذشته‌های تاریخی و تسطیح معبری به سمت حال» از آذر ۱۳۸۵ تا آبان ۱۳۸۷ در حسینیه ارشاد برگزار کرد. دغدغه‌های او برای ایران فردا او را به این سوق داد که در ۷۵ نشست جوانانی علاقه‌مند را برای هم‌اندیشی و درس‌آموزی از تاریخ گرد هم آورد تا برگه‌های تاریخ سده‌ی اخیر را به‌قصد «غبارروبی از گذشته‌ها، شفاف‌سازی‌ها، تجربه‌اندوزی‌ها و عبرت‌آموزی‌ها» با هم ورق زنند.

تاکنون فرازهای «جنبش تنباکو»، «مبارزات دهه‌ی ۴۰-۵۰»، «انقلاب ۱۳۵۷»، «حرکت اصلاحات» و همچنین «مقدمه ورود به تاریخ» به‌صورت مکتوب درآمده است. هم‌اکنون فراز «انقلاب مشروطه» به نوشتار آمده است که به سبب حجم انبوه این فراز در دو مجلد ارائه می‌شود. همچون گذشته، در تبدیل این فراز به متن مکتوب تلاش شده است، ضمن حفظ امانتداری و پرهیز از دخل و تصرف در کلام اصلی، متنی منسجم و روان پیش‌رو قرار گیرد. همه‌ی تیترهای داخل بحث و عکس‌ها برگرفته از اسلایدهای آموزشی است که ضمن نشست‌ها به نمایش درمی‌آمد. همچنین به‌دلیل پایبندماندن به هدف آموزشی نشست‌ها هرجا ابهام یا توضیحی لازم بوده است به‌صورت پاورقی آمده است. در پی هر نشست بخشی به پرسش و پاسخ تخصیص داده شده بود که در انتهای هر نشست آمده است، با این توضیح که به‌دلیل نبود سیستم صوتی سیار در برخی موارد صدای پرسشگر واضح نبوده و تنها فحوای کلام آن‌ها ذکر شده است.

باشد تا این متن امکان کاویدن عمیق‌تر تاریخ معاصر ایران را برای خوانندگان فراهم کند و ما را به زمره «باربرداران تاریخ» پیوند دهد.

دریافت نسخه الکترونیکی قسمت دوم فراز مشروطه

مسیر جاری:   صفحه اصلی بینش و اندیشهکتاب‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد