مراسم نهمین سالگرد شهادت هدی صابر عصر روز چهارشنبه به صورت مجازی برگزار شد. در این مراسم که به صورت لایو اینستاگرام اجرا شد،ابتدا فیروزه صابر (خواهر شهید صابر) نام و یاد شهدای خردادماه را گرامی داشت. سپس دکتر علیرضا رجایی ـ فعال ملی مذهبی ـ با موضوع «همگرایی و واگرایی نیروهای سیاسی در ایران»  به ایراد سخنرانی پرداخت. در ادامه یکی از قطعات شعر هدی صابر با عنوان «پر یادگار» و با مطلع «بالنده سروده مرا  در آستانۀ اوج به اسارت گرفتند» توسط فیروزه صابر قرائت شد. در بخش بعدی دکتر احسان شریعتی (پژوهشگر-مدرس فلسفه-علوم اجتماعی، و فعال مدنی) با موضوع «هدی صابر، نمونه‌ی کُنش‌گری چندساحتی (فرهنگی، اجتماعی، سیاسی)» به سخنرانی پرداخت. فیروزه صابر در مقدمه این مراسم چنین گفت:

 

  • «به نام او که بال داد، خصلت پرواز داد.» به یاد همه جان‌های شیرینی که هر یک به طریقی قربانی خشونت شدند؛ یا جان فدا کردند، یا حبس و حصر را تحمل کردند یا ناچار به آن سوی مرزها هجرت کردند، یا همچنان در متن زندگی رنج آن را به دوش می‌کشند. به یاد هدی که خبر پر زدن هاله و چگونگی جان باختنش، او را در کنج زندان تکان داد و در اعتراض به فاجعه تهاجم منجر به مرگ او از گاه غروب پنج‌شنبه 12 خردادماه 90 بدون هیچ‌گونه مطالبه و خواسته‌ی شخصی دست به اعتصاب غذا زد و به شهادت 64 همبندش به دلیل عدم رسیدگی به او، در 21 خرداد به شهادتش رساندند. به یاد همه‌ی هم‌پروازان خردادماه. به یاد هاله سحابی، هاله‌ی مهربانی‌ها، که جرمش به سینه چسباندن عکس پدر در مراسم تشییعش بود؛ و به یاد عزت‌الله سحابی، عزت ایران، الگوی اخلاق در مبارزات سیاسی؛ و به یاد علی شریعتی، معلم آرمانگرایمان؛ و به یاد هدای بامنش و پرحس، او که در تنهایی آخر دعوت خدا را جانانه پذیرفت؛ «من رفیقم، ره‌گشایم، باب بگشا نزد من آ.» در نهمین سالگرد پرواز هدی به یادش هستیم با دو سخنران و دوست گرامی که آن‌ها هم در زندگی شخصی خود به نوعی قربانی این خشونت شده‌اند. دعوت می‌کنم از جتاب آقای علیرضا رجایی اسوه مقاومت و صبر که دور از ما هستند، اما امروز با گرمی صحبتشان نزدیک و نزدیک به همه.

در خاتمه مراسم نیز یادی از خانواده شهید هدی صابر توسط فیروزه صابر شده و از صبر و همراهی آن‌ها تقدیر شد: «در خاتمه سلام و درود می‌فرستم به فریده جمشیدی، همسر هدی، به حنیف و شریف که سختی‌های زیادی را در طول سال‌هایی که هدی زندان بود و بعد از شهادتش که گرفتاری‌های زیادی بود متحمل شدند و برای همه آنها آرزوی سلامتی و موفقیت دارد. برای همه شما در این بحران [کرونا] آرزوی سلامتی دارم.»

مشروح سخنرانی دکتر علیرضا رجایی و دکتر احسان شریعتی در ویدئوی زیراز صفحه اینستاگرام فیروزه صابر قابل مشاهده است.

 

مشاهدی ویدئو در اینستاگرام

مسیر جاری:   صفحه اصلی اخبار، رویدادها، گزارش‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد