حسین شاه‌حسینی، پهلوان ملی، یار وفادار مصدق و مرد صاحب حافظه‌ی تاریخی ایران درگذشت. او که حامل هفت دهه تاریخ پررنج و کوشش‌گرانه‌ی معاصر ایرانیان بود و فرازونشیب تحولات تاریخی از نهضت ملی تا امروز را چشیده بود، هیچ‌گاه از مواضع ملی و مذهبی خود گامی پس ننهاد و تا واپسین دم حیات خاکی به آرمان‌های ایرانی، مذهبی و مصدقی خود پایبند ماند.

حسین شاه‌حسینی سخت به شهید هدی صابر علاقمند بود و کوشش‌های او برای حفظ و احیای حافظه‌ی تاریخی و سرمایه‌های ملی ایران را می‌ستود؛ چنانکه هدی صابر را عاشق، صادق، سالم، پرکار، کم توقع، خاشع و مردمی می‌خواند. شهید هدی صابر نیز در روایت تاریخ معاصر ایران از مصدق تا تختی همیشه از حافظه‌ی گرانسنگ تاریخی حسین شاه‌حسینی به عنوان چهره‌ای ملی و مذهبی بهره جست. در جریان ساخت مستند «مصدق از نگاهی دیگر؛ دریچه‌ای بر منش، روش و بینش» توسط شهید هدی صابر، حسین شاه‌حسینی که از اعضای هیئت امنای قلعه‌ی احمدآباد بود از هیچ کمکی برای پیشبرد این حرکت ارزشمند تاریخی دریغ نکرد. چنانکه در تدوین ویژه‌نامه «جای خالی، جای سبز» به یادبود شمشاد برقرار ایران، جهان‌پهلوان تختی، حسین شاه‌حسینی از کمک و یاری به هدی صابر در ایجاد پیوند با پیش‌کسوتان عرصه‌ی ورزش و دوستان و یاران تختی فروگذار نکرد.

حسین شاه‌حسینی در حالی مانند بسیاری از سرمایه‌های ملی ایران از جمله دوست و همراه دیرین خود عزت‌الله سحابی، غریبانه با عالم خاکی و ایران وداع می‌کند که اصحاب قدرت، قدرناشناسانه و کافرکیشانه دست‌اندرکار حافظه‌زدایی تاریخی و حذف نام و منش و کارنامه‌ی این بزرگان از صفحه‌ی تاریخ بوده‌اند؛ اما همچنان‌که نقشه‌های صاحبان قدرت برای آشنایی‌زدایی از مصدق ناکام مانده و می‌ماند،‌ نام حسین شاه‌حسینی نیز در کنار یاران درگذشته‌اش از مصدق تا سحابی و صابر در ذهن و دل ایرانیان وطن‌خواه زنده و درخشان و مشعشع خواهد ماند. روحش شاد و راهش پاینده باد. 

مسیر جاری:   صفحه اصلی اخبار، رویدادها، گزارش‌ها
| + -
استفاده از مطالب سایت با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد